bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 18 listopada 2019
  • wyświetleń: 8808

Wiadukt do wyburzenia. Powstanie zupełnie nowy obiekt mostowy

Wiadukt na ulicy Kwiatkowskiego zostanie wyburzony. Na jego miejscu stanie nowy obiekt mostowy, który ma usprawnić przejazd samochodów nad linią kolejową Katowice - Zwardoń.

kwiatkowskiego
Wiadukt do wyburzenia. Powstanie zupełnie nowy obiekt mostowy · fot.


Z uwagi na przeprowadzoną w lipcu 2019 r. ekspertyzę stanu technicznego wiaduktu m.in. w zakresie nośności użytkowej, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej wprowadził ograniczenie tonażowe. Po obiekcie, który wybudowano prawie 50 lat temu, nie mogą już jeździć pojazdy powyżej 30 t.

To gwóźdź do trumny wysłużonego obiektu mostowego w tej części miasta. W związku z tym Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: "Rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej wraz z budową obiektu mostowego nad LK nr 139".

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał wykonać dwa warianty inwestycji. Pierwszy zakłada budowę nowego wiaduktu w formie powielającej stan istniejący (tj. jeden obiekt o długości ok. 300 m). Wariant drugi powinien zakładać budowę dwóch odrębnych obiektów mostowych nad LK139 oraz nad zakładową drogą technologiczną i wykonanie nasypu z gruntu zbrojonego między nimi.

rondo
schemat propozycji zmian geometrycznych na rondzie Ofiar Katynia · fot.


W ramach inwestycji wydłużony zostanie pas do skrętu w prawo z ul. Kwiatkowskiego w stronę Katowic. Na tej relacji powstanie także brakujący odcinek chodnika między ulicą Kwiatkowskiego a ulicą Warszawską.

Inwestor przyjął, że rozbudowane zostaną ronda Ofiar Katynia i Ronda Solidarności. W przypadku tego pierwszego planuje się wprowadzenie ronda turbinowego. Przebudowane zostaną zjazdy nie tylko z ulicy Kwiatkowskiego, ale także z ulicy Grażyńskiego.

Projekt ma uwzględniać także przebudowę zejścia schodowego z ulicy Kwiatkowskiego na peron przystanku kolejowego Bielsko-Biała Północ.

Kilka dni temu w siedzibie MZD otwarto oferty. Zainteresowanie wykonaniem dokumentacji projektowej wyraziły cztery firmy. Najtańsza oferta pracowni ProtechniCon Konstrukcje Inżynierskie Maciej Żuchowicz z Krakowa opiewa na kwotę 484 tys. zł. Najdroższą cenę zaproponowała spółka PBW Inżynieria z Wrocławia - 1,16 mln zł.

Kwota, którą zaproponowali trzej oferenci, mieści się w limicie przewidzianym na sfinansowanie zamówienia, który wynosi 999 tys. zł. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 320 dni na wykonanie dokumentacji projektowej.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.