bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 21 października 2018
  • wyświetleń: 5635

Foto-dnia: kamieniołom w Kozach w jesiennej szacie

Kamieniołom w Kozach to tereny rekreacyjne, z których chętnie korzystają mieszkańcy i turyści. Obszar ten ma niesamowitą strukturę geologiczną, a także niepowtarzalną florę. Jeżeli nie mieliście okazji zobaczyć na żywo kamieniołomu w Kozach, koniecznie obejrzyjcie te piękne jesienne zdjęcia!

Kamieniołom Kozy w Jesiennej szacie
Kamieniołom w Kozach w jesiennej szacie · fot.


Kamieniołom Kozy w Jesiennej szacie
Kamieniołom w Kozach w jesiennej szacie · fot.


Zrobiłeś inne, ciekawe zdjęcie? Prześlij je do redakcji za pomocą formularza wyślij info. Najlepsze zdjęcia opublikujemy na łamach portalu bielsko.info.Kamieniołom powstał w latach od 1910 do 1912 za sprawą ówczesnego właściciela ziemskiego majątku Kozy Mariana Czecza. Początkowo stanowił on własność dworu. Za prawo wstępu do urobku kamienia hrabiostwo otrzymywało odpowiednie sumy pieniędzy. Administracja mieściła się w Zarządzie Dóbr Kozy.

Około 1921 r. kamieniołom został sprzedany Powiatowemu Zarządowi Drogowemu w Białej, a następnie wydzierżawiło go starostwo w Białej. Zainwestowano pokaźne kwoty w urządzenia mechaniczne, taśmociągi, urządzenia za- i wyładowcze na stacji kolejowej. Po wojnie eksploatacją zajmowało się przedsiębiorstwo z Katowic zatrudniając 150 ludzi i produkując 150 ton kamienia.

W 1961 roku spaliła się dawna ładownia z silosami na kamień usytuowana na dolnej stacji kolejki, nowa wybudowana po pożarze była od niej mniejsza. Z czasem kamieniołom rozrastał się i zajmował nowe obszary. W latach 70-tych na skutek złego stanu technicznego kolejkę linową zlikwidowano i dokonano rozbudowy urządzeń w pobliżu wyrobiska.

W związku z osiągnięciem granic terenu własności, brakiem możliwości powiększenia terenu eksploatacji i znacznymi kosztami udostępnienia piaskowca, w 1994 roku doszło do zatrzymania wydobycia, a następnie do likwidacji.

Obecnie są to tereny rekreacyjne o niepowtarzalnej florze i faunie oraz strukturze geologicznej. Służą mieszkańcom i turystom do celów spacerowych i rekreacyjnych.

BM / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA