bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 15 czerwca 2018
  • 16 czerwca 2018
  • wyświetleń: 40282

[ZDJĘCIA] Udane grzybobranie w Hałcnowie z zaskakującym finałem

Do naszej redakcji trafiły zdjęcia od czytelników, którzy w czwartek znaleźli bardzo duży okaz prawdziwka. Gdzie takie skarby? - Przy potoku Krzywa w bielskim Hałcnowie.

Grzybobranie w Hałcnowie - 14.06.2018 · fot.


Ważącego 1,8kg borowika szlachetnego znalazł Pan Marcin Wiklański wraz małżonką Anną i synkiem podczas czwartkowego spaceru. Ten spory okaz o obwodzie ma 96cm, wysokości ma 33cm, przekątnej 30 cm to prawdziwy skarb, który rosną nieopodal potoku Krzywa, przepływającego pod obwodnicą Bielska-Białej.

Borowik szlachetny, inaczej nazywany jest grzybem prawdziwym, dębowym (tzw. prawdziwek). Ten rodzaj borowika najczęściej występuje w lasach iglastych (świerkowych) i mieszanych. Rzadziej w lasach liściastych. Największy wysyp tych grzybów przypada na wrzesień, październik i listopad, stąd zaskoczenie naszego czytelnika, gdy znalazł rekordowy okaz w połowie czerwca.

Zbieram grzyby 25 lat ale taki okaz to tylko raz się trafia - dodaje Pan Marcin.

sid / bielsko.info

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.