bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto
praca, pszczyna, czechowice, bielsko, tychy

Najpopularniejsze

  • 12 stycznia 2018
  • wczoraj, 17:00
  • wyświetleń: 15252

[ANKIETA] Wybory za pasem. Kto zostanie prezydentem miasta?

Za dziesięć miesięcy w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Bielszczanie wybiorą osobę, która przez według znowelizowanej ordynacji wyborczej będzie rządzić w mieście przez kolejnych pięć lat.

wybory ankieta
Kto nowym prezydentem miasta? · fot.
W listopadzie 2018 roku w Polsce odbędą się wybory samorządowe. W Bielsku-Białej wybierzemy radnych Sejmiku Województwa Śląskiego, radnych Rady Miejskiej oraz prezydenta miasta. Wybory odbędą się według nowej ordynacji wyborczej, która czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Według nowej ordynacji wyborczej kadencja w samorządach zostanie wydłużona do 5 lat. Nowe przepisy wprowadzą również dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Kluczowym pytaniem, które w roku wyborczym zadaje sobie wielu bielszczan, jest kwestia ewentualnego startu w wyborach obecnego prezydenta miasta Jacka Krywulta. Prezydent, który sprawuje w Bielsku-Białej władzę od 2002 roku, nie określił jeszcze czy będzie ubiegał się o reelekcję.

Wydaje się, że problemów z wytypowaniem własnych kandydatów na prezydenta miasta nie powinny mieć dwie partie polityczne, które mają swoich reprezentantów w Radzie Miejskiej. Naturalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta miasta jest Jarosław Klimaszewski. Numerem jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości wydaje się być Przemysław Drabek, który w 2014 roku z przyzwoitym wynikiem wyborów otarł się o drugą turę.

Na pewno w wyborach zobaczymy również kandydata stowarzyszenia Niezależni.BB. Przypominamy, że cztery lata temu kandydatem Niezależnych.BB był Janusz Okrzesik. Polityk zyskał poparcie wielu bielszczan, jednak w drugiej turze wyborów przegrał z Jackiem Krywultem. Według nas Niezależni.BB postawią ponownie na Janusza Okrzesika.

Swojego kandydata wystawi również Nowoczesna. Przewodniczący bielskiego koła Nowoczesnej poinformował, że najbardziej prawdopodobne jest zgłoszenie jako kandydata na prezydenta Bielska-Białej posła Mirosława Suchonia.

Być może bielska prawica zdecyduje się wystawić jednego kandydata. Jeśli jednak prawa strona nie dojdzie do porozumienia, to być może w wyborach wystartują poseł Jerzy Jachnik z Kukiz'15, Bronisław Foltyn z Partii Wolność i Janusz Buzek z Partii Porozumienie.

Na potrzeby naszej ankiety przyjęliśmy również, że swoich kandydatów na prezydenta miasta wystawią również partie lewicowe. Podobnie jak przed czterema laty Sojusz Lewicy Demokratycznej może reprezentować Przemysław Koperski. Naturalnym kandydatem Partii Razem na prezydenta miasta wydaje się obecnie Jarosław Hess.

Zachęcamy do głosowania w ankiecie, która znajduje się powyżej artykułu. Głosowanie trwa do 19 stycznia. Tego dnia podsumujemy wyniki ankiety.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze